ZAKUPY   WSPÓŁPRACA Kontakt
  Nowości   Bestsellery   Jak wieszać obrazy   Coś o autorach  
AUTORZY
A
ABELLAN-SOLANO
ADAMS Emily
więcej..
B
BAAR Bjorn
BACH Susanne
więcej..
C
CAIATI
CAILLEBOTTE
więcej..
D
D. TUTTLE Merlin
DA VINCI Leonardo
więcej..
E
EALLER Eric
EASTWOOD Laurie
więcej..
F
FABER Greetje
FABIANO Marco
więcej..
G
G. KAM Jin
GAILLARD Christian
więcej..
H
HA SCHULT
HAAS Ernst
więcej..
I
IBARRA Gabriela
IMMONS Jane
więcej..
J
J. COX Daniel
JACOBS Scott
więcej..
K
KAESLING Olga
KAHLO Frida
więcej..
L
L. KUNGL Michael
LABARBE Patrice
więcej..
M
MACDONALD Jo
MACEY Glyn
więcej..
N
N ZINDOU Milain
NAGLER M.
więcej..
O
O CONNOR Gerald
O CONNOR John
więcej..
P
PAGANI Giancarlo
PALETA Anna
więcej..
Q
QU Lei Lei
więcej..
R
R. STOECKLEIN David
RACHEL Matthias
więcej..
S
SAAIMAN Hettie
SADAN Suraj
więcej..
T
TAK HAK Chiu
TALBOT Bob
więcej..
U
UGLOW Euan
UNDERWOOD Steve
więcej..
V
VADON
VALENTIN Oliver
więcej..
W
WACHTMEISTER Rosina
WAGNER Gerd
więcej..
X
XAVIER
XUE Bai
więcej..
Y
YAKINO Haruo
YAMASHITA Koji
więcej..
Z
ZAK Eugeniusz
ZAK Martin
więcej..

Malarz i grafik, przedstawiciel Art Nouveau i twórca Secesji, urodził się 14 lipca 1862 roku w Baumgarten. Studiował w Kunstgewerbeschule - Wiedeńskiej Szkoły Sztuk Stosowanych. Jeszcze podczas studiów profesorowie, którzy docenili jego zdolności polecali go klientom, dla których wykonywał drobne prace zlecone jak zdobienie porcelany czy ilustracje. W 1883 roku, już po ukończeniu studiów, otwiera pracownie sztuki dekoracyjnej Künstlercompanie - Firmę Artystów. Projektują wystroje oficjalnych gmachów, teatrów, pałaców i kościołów. W 1888 Klimt zdobywa Złoty Medal za swoja twórczość dekoracyjną w Wiedniu, a w 1890 roku nagrodę Cesarza za obraz przedstawiający wnętrze starego teatru cesarskiego Burgtheather. Klimt staje się uznanym twórcą i mimo młodego wieku uważany jest za jednego z wielkich artystów swoich czasów. W latach 1891-1897 jest członkiem

biografie
Emile Floege
Stowarzyszenia Artystów Wiedeńskich. Chce zmienić to konserwatywne środowisko twórcze, ale bez rezultatu. W 1897 roku wspólnie z innymi artystami (m.in. J. Hoffmann, C.Moll, K.Moser, O.Wagner) tworzy nową, radykalną grupę artystyczną przeciwstawiającą się akademizmowi, Secesję Wiedeńską.
Klimt został jej pierwszym prezesem.
Od najwcześniejszych prac Gustav Klimt jest piewcą kobiecego piękna. Kobieta w obrazach Klimta to ucieleśnienie pasji i lęku, tajemnicy i wewnętrznego ciepła. Przepojone erotyzmem wizerunki kobiety fatalnej, dzieła podkreślające zmysłowość kobiet, kontrast śmierci i erotyzmu wymagają od odbiorcy własnej interpretacji. Prace Klimta były często niedopuszczane do odbioru za skandalizującą tematykę. Najbardziej znany obraz Gustava Klimta, zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie w 1908 roku i pochodzący ze "Złotego Okresu" jego twórczości, to "Pocałunek". Może być on uznawany za punkt graniczny pomiędzy sztuką tradycyjną a nowoczesną. Jest w nim i tradycja renesansowo - barokowa i zapowiedź kubizmu. Kobiecość podkreślają złote i srebrne akordy.
Der Kuss
Danae
Twarz kobiety jest bardzo proporcjonalna i stwarza wrażenie realności. Obie postaci, kobieta i mężczyzna okryte są barwnymi szatami o bogatej fakturze, zdobionymi w mozaiki. Kobieca szata w mozaikę kół, kwiatów i łagodnych linii - symbole kobiecości, męska w mozaikę rombów. Obraz można oglądać w wiedeńskim muzeum Belvedere. Klimt - postać nieco tajemnicza, to zarazem jeden z największych prowokatorów w historii malarstwa nowoczesnego i artysta o wielkiej mocy twórczej, który z pasją poświęca się sztuce. Jego geniusz rozwija się w chylącym się ku upadkowi Cesarstwie Austro-Węgierskim, w szczególnej atmosferze Wiednia końca wieku. Umiera 06 lutego 1918r.